TELEFON : 0723.568.280; 0744.148.965; 021.345.0123

FAX: 021.345.0123;

E-MAIL: draghicib@gmail.com;

DATA SI LOCUL NASTERII : 5 mai 1974, Bucuresti

STARE CIVILA: Casatorit cu dr. Helen Draghici (medic de familie), patru copii (Sara Maria – n. 2009, Karin Ioana – n. 2005, Alexandra – n. 2004, Ana Ariana – n. 2003)

EDUCATIE SI FORMARE:

2011: Atestat ca MEDIATOR de catre Consiliul de Mediere (specializat in medierea disputelor familiale)

2002 – 2010: DOCTORAND IN STIINTE ECONOMICE la Academia de Studii Economice Bucuresti, avand lucrarea cu tema “Reforma administratiei publice prin prisma integrarii Romaniei in Uniunea Europeana”;

2003 – 2004: Absolvent si student al Cursului postuniversitar de Relatii Internationale organizat de ACADEMIA DIPLOMATICA din subordinea Ministerului Afacerilor Externe;

2001 – 2004: Masterand in cadrul Programului de Masterat “Relatii de munca si industriale” organizat de Facultatea de Drept a Universitatatii din Bucuresti in colaborare cu Solidarity Center si International University of Arizona – titular al diplomei de MASTER IN RELATII DE MUNCA SI INDUSTRIALE;

August 1999: LICENTIAT IN ADMINISTRATIE PUBLICA cu profilul STIINTE ADMINISTRATIVE al Academiei de Studii Economice Bucuresti (media 9,07 – Facultatea de Management, Sectia Administratie Publica), cu lucrarea de diploma avand tema “Dezvoltarea economica locala si regionala”;

Februarie 2007: LICENTIAT IN STIINTE JURIDICE - Absolvent al Facultatii de Drept si Administratie Publica din cadrul Universitatii “Spiru Haret” (media de licenta 9,35);

2008 – Atestat ca detectiv particular de catre Inspectoratul General al Politiei Romane;

Iunie 2003: Absolvent al Programului de perfectionare “Transparenta comunicarii cu cetatenii” organizat de Institutul National de Administratie (I.N.A.) din subordinea Ministerului Administratiei Publice;

Octombrie 2001: Absolvent al Cursului postuniversitar in specializarea “MANAGEMENTUL RESURSELOR UMANE” organizat de Centrul de formare continua din cadrul A.S.E. Bucuresti;

Septembrie 1999 – decembrie 2000: Masterand in cadrul Programului de Masterat “Dezvoltare urbana integrata” organizat de Consortiul universitar romano-francez in cadrul Universitatii de Arhitectura si Urbanism “Ion Mincu”;

Mai - iunie 1999: Absolvent al cursului “Gestiunea resurselor umane” organizat de Centrul pentru Implementarea Managementului Performant din Bucuresti;

EXPERIENTA PROFESIONALA:

ü ADMINISTRATIE PUBLICA:

Feb. – august 2005: Director general adjunct al Institutului National de Administratie (INA), cu rang de subsecretar de stat in cadrul Ministerului Administratiei si Internelor (MAI);

Iulie 2003 – feb. 2005: Inspector de specialitate - responsabil de relatia cu societatea civila in cadrul Cabinetului Primarului General al Municipiului Bucuresti;

Mai 2002 – iulie 2003: Sef al Serviciului Audiente din cadrul Primariei Municipiului Bucuresti;

Mai 2000 – martie 2002: Consilier categ. A clasa I in cadrul Agentiei Nationale a Functionarilor Publici (A.N.F.P.) – Directia Generala Evidenta Functiilor si Functionarilor Publici – Serviciul Gestiunea si Coordonarea Functiilor si Functionarilor Publici.

ü MASS-MEDIA:

2007 – prezent: Redactor la ziarul regional “NECENZURAT” din jud. Maramures;

Mai 2008 – Ianuarie 2009: Redactor, realizator si moderator al emisiunii “DIALOG SOCIAL” de la postul regional de televiziune IF TV;

Dec. 2005 – Dec. 2006: Redactor pe probleme de administratie publica la saptamanalul de investigatii “Gazeta de Bucuresti”;

ü INVATAMANT:

Oct. 2003 – Sept. 2004: Preparator la Catedra de Finante din cadrul Universitatii Romano-Americane Bucuresti (Cursul de Finante Publice al prof.univ.dr. Mihai Aristotel Ungureanu);

Oct. 2000 – feb. 2001: Preparator la Catedra de Management din cadrul Universitatii Pitesti (Cursul de Gestiunea intreprinderii);

Oct. 1999 – feb. 2000: Preparator suplinitor la A.S.E. Bucuresti (Cursul de Introducere in administratia publica;

1993-1995: Pedagog la Casele de Copii Scolari (Centrele de plasament) nr. 2 si 3 din Bucuresti;

ACTIVITATE IN SOCIETATEA CIVILA:

2007 – prezent: Presedinte al organizatiei neguvernamentale Alianta Antidiscriminare a Tuturor Taticilor – T.A.T.A (www.T-A-T-A.ro) , implicat in elaborarea legislatiei privind protectia copilului si a familiei;

2003– feb. 2005: Presedinte al Forumului National Sindical din Administratia Publica (FNSAP), implicat in elaborarea si avizarea legislatiei privind functia publica;

2002 – feb. 2005: Presedinte al Sindicatului “FORUM” din Primaria Municipiului Bucuresti si al Asociatiei Nationale a Functionarilor Publici (ANFP);

1998 - prezent: Presedinte al Asociatiei Academice de Administratie Publica “EUROPA”;

2000 - prezent: Membru al Institutului de Stiinte Administrative al Romaniei “Paul Negulescu”.

Iulie 2001 – feb. 2005: Membru al Comisiei de Dialog Social din cadrul Ministerului Administratiei Publice (reprezentant al CNS CARTEL ALFA) si membru al Comisiei de invatamant-educatie a Consiliului Economic si Social (CES);

Sept. 2001 – feb. 2005: Membru al Comitetului Confederal al CNS CARTEL ALFA;

Feb. 2001 – feb. 2005: Secretar general si presedinte al Federatiei Nationale Sindicale a Functionarilor Publici (FNSFP), afiliata la CNS CARTEL ALFA;

2001 – 2006: Membru al Comitetului Director al Asociatiei pentru Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana (AIRUE)

Iunie 2000 – februarie 2002: Presedinte al Sindicatului “FORUM” din Agentia Nationala a Functionarilor Publici;

1999-2000: Presedinte al Consiliului Consultativ al Studentilor de pe langa Ministerul Educatiei Nationale si Vicepresedinte al Aliantei Nationale a Organizatiilor Studentesti din Romania;

PROIECTE LEGISLATIVE:

Autor al Legii nr. 319/2009 pentru instituirea Zilei Mamei si a Zilei Tatalui;

Autor al Legii de modificare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului (acordarea unei indemnizatii suplimentare fiecarui copil la nasterea multipla – LEGEA GEMENILOR);

Initiatorul legiferarii CUSTODIEI COMUNE sub forma EXERCITARII AUTORITATII PARINTESTI POST-DIVORT DE CATRE AMBII PARINTI asa cum este reglementata de NOUL COD CIVIL;

Autor al initiativei legislative de modificare a Legii nr. 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului (stabilirea unor criterii clare de determinare a interesului superior al copilului si sanctionarea aspra a relelor tratamente aplicate minorului).

LIMBI STRAINE: franceza, engleza

bogdan_draghici